Strona głównaAktualnościKrztusiec coraz więcej zachorowań wśród dzieci

Krztusiec coraz więcej zachorowań wśród dzieci

Wersja do druku
14 października 2024r.

Nie jest dobrze. Wśród małych pacjentów szpitala w Bochni coraz więcej jest przypadków krztuśca. Krztusiec jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego, wywołaną przez bakterie, tzw. pałeczki krztuśca.

Od 1960 roku w Polsce prowadzony jest powszechny program obowiązkowych szczepień dzieci przeciwko krztuścowi. Dzięki temu liczba zachorowań od tego czasu zmniejszyła się ponad 100-krotnie. Niestety ostatnio mamy coraz więcej przypadków tej choroby

Wynika to coraz  to większej migracji, ale też wzrostu populacji osób, które  rezygnują ze szczepień – mówi lek. med. Agnieszka Dzierżak-Frys.

Jak rozpoznać krztusiec?

W pierwszych tygodniach choroby krztusiec objawia się podobnie do przeziębienia. Występuje wtedy: suchy kaszel, katar stan podgorączkowy, zapalenie gardła.

Objawy typowe dla tej choroby następują później. To przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się: głośnym wdechem (zwanym pianiem), wymiotami lub bezdechem.

Objawy są najbardziej niebezpieczne u nieuodpornionych niemowląt i małych dzieci. Łagodniejsze u młodzieży i dorosłych.

W Polsce przeciwko krztuścowi dzieci są szczepione w pierwszym roku życia. Szczepionki przypominające są podawane jeszcze w  wieku pięciu i trzynastu lat.