12 maja w dniu urodzin Florence Nightingale prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa obchodzony jest Dzień Pielęgniarek i Położnych.
– Z tej okazji wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom, a także położnym pracującym w naszym szpitalu i wszystkich podległych mu poradniach składam serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności oraz wszystkiego dobrego w życiu osobistym – mówi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.
Dzień Pielęgniarki i Położnej to też dobra okazja, by przybliżyć, postać Florence Nightingale niezwykłej, bardzo dobrze wykształconej kobiety pochodząca z rodziny arystokratycznej, która w wieku 24 lat postanowiła, że zostanie pielęgniarką.
Spotkało się to jednak ze sprzeciwem rodziny, która miała wobec niej inne plany. Florence jednak postawiła na swoim. Podczas Wojny Krymskiej zorganizowała od podstaw opiekę nad rannymi żołnierzami. Dzięki swej energii i zaangażowaniu poprawiła fatalny stan sanitarny brytyjskich szpitali polowych.
Odkryła, że ranni żołnierze umierają nie tylko z powodu obrażeń, lecz także na skutek szoku pourazowego, że potrzebują nie tylko leczenia, ale i opieki. Była ekspertem armii brytyjskiej ds. wojskowej służby pielęgniarskiej.
Florence wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki. Jej zasługą jest zdefiniowanie metod i sposobów pielęgnacji chorych i poszkodowanych. W 1860 założyła w Londynie przy szpitalu św. Tomasza pierwszą szkołę pielęgniarstwa – The Nightingale Training School.
W 1907 jako pierwszej kobiecie przyznano brytyjski Order Zasługi a pięć lat po jej śmierci wzniesiono ku jej czci pomnik na placu Waterloo w Londynie.