Porodówki często są brane pod lupę w różnego rodzaju rankingach, powstających różnymi metodami. Najbardziej obiektywne zestawienie popularności i zaufania tworzą jednak same przyszłe mamy – decydując o tym, gdzie ich dziecko ma przyjść na świat.
– W naszym województwie działa 25 porodówek. W ich przypadku nie obowiązuje oczywiście rejonizacja ani limity finansowania. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy poród. Kobiety w ciąży swobodnie mogą więc wybierać lecznice, w których chcą urodzić, kierując się tymi kryteriami, które są dla nich istotne – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Dane małopolskiego NFZ pokazują, że w ubiegłym roku w małopolskich szpitalach odbyło się 28,4 tys. porodów. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Liderem niezmiennie jest Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie, gdzie przyjęto 4,8 tys. porodów – dwa razy więcej niż w drugim w tym zestawieniu krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Podium zamyka nowosądecki Medikor III, który awansował na trzecią pozycję z piątej. Bocheński szpital jest na 8. miejscu.