Strona głównaAktualnościZespół lekarzy chirurgów ze Szpitala Powiatowego w Bochni ma za sobą pierwsze operacje onkologiczne

Zespół lekarzy chirurgów ze Szpitala Powiatowego w Bochni ma za sobą pierwsze operacje onkologiczne

Wersja do druku
17 czerwca 2022r.
Odpowiedni sprzęt medyczny, ale przede wszystkim wiedza i doświadczenie lekarzy chirurgów zdecydowały o wprowadzeniu w Szpitalu Powiatowym w Bochni także onkologicznych zabiegów chirurgicznych. Zespół lekarzy ma za sobą operacje chorych z rakiem piersi ,nowotworami przewodu pokarmowego, czerniaka, oraz mięsaków tkanek miękkich. Najwięcej wykonanych zabiegów onkologicznych to oszczędzające zabiegi u chorych z rakiem piersi. – Polegające na wykonaniu kwadrantectomi,oraz na usunięciu węzła wartownika z pachy. Węzeł wartownik to pierwszy węzeł do, którego spływa chłonka z piersi.. Do usunięcia  węzła stosowaliśmy metodę feromagnetyczną – wyjaśnia prof. Piotr Skotnicki kierujący pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Powiatowego w Bochni. Zabieg usunięcia węzła wartownika wykonano przy pomocy sondy Sentimag. Przed jego wykonaniem pacjentce został podany preparat do miąższu piersi, który rozprzestrzeniając się, dotarł do pierwszego węzła chłonnego-węzła wartownika,który to usunięto. Zabieg oszczędzający piersi obecnie jest standardem w leczeniu onkologicznym chorych z rakiem piersi. Pacjentki w dobie po zabiegu są wypisywane do  domu. Pobrany materiał trafia do badania histopatologicznego. Jego wynik znany jest po dwóch tygodniach.
Jeśli nie ma przerzutów komórek nowotworowych na tym kończy się postępowanie chirurgiczne. Kosztem tego, że pacjentka ma zaoszczędzoną pierś wymaga ona jeszcze radioterapii, czyli naświetlania tej piersi. Leczenie chemiczne jest uzależnione od rodzaju raka, wielkości guza i stanu receptorów, które się oznacza z tkanki nowotworowej – dodaje prof. Skotnicki.
Przed i po każdym zabiegu onkologicznym pacjenci bocheńskiego szpitala są konsultowani w ramach konsylium onkologicznego z chemio radioterapeutami. Podczas takiego spotkania ustalane jest dalsze leczenie. Szpital ma podpisaną umowę ze szpitalem w Nowym Sączu i Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Diagnostyką, leczeniem i opieką onkologiczną w bocheńskim szpitalu zajmują się prof. Piotr Skotnicki i  dr  n. med. Łukasz Strzępek. Zespół chirurgów w planach ma wykonywanie także zabiegów rekonstrukcyjnych w przypadku pacjentek, które wymagają usunięcia całego gruczołu piersiowego z powodu raka.