O ustanowieniu Światowego Dnia Chorego zdecydował papież Jana Pawła II – 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Intencją było objęcie modlitwą wszystkich chorych oraz dostrzeżenie tych, którzy otaczają opieką chorych i cierpiących.
Z okazji przypadającego w tym roku 28. Światowego Dnia Chorego papież Franciszek wydał Orędzie.
Czytamy w nim iż „W XXVIII Światowy Dzień Chorego, Jezus kieruje zaproszenie do chorych, uciśnionych i biednych, którzy wiedzą, że zależą całkowicie od Boga i, dotknięci ciężarem próby, potrzebują uzdrowienia. Osobom przeżywającym przygnębienie z powodu swojej sytuacji słabości i bólu Jezus Chrystus nie narzuca przepisów prawa, ale oferuje swoje miłosierdzie czyli samego siebie jako odnawiającą moc”.
Papież podkreśla, że w dzieło przynoszenia ulgi chorym braciom wpisuje się działalność pracowników służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego, administracji placówek sanitarnych, wolontariuszy, którzy, wykonując swoje zadania zgodnie z kompetencjami, pozwalają odczuć obecność Chrystusa, który ofiaruje pociechę i troszczy się o chorą osobę, opatrując jej rany.