Przy dużych upałach pijemy co najmniej dwa litry wody dziennie
Jak sobie radzić, gdy temperatura za zewnątrz wynosi około 30 stopni C?
Jeśli to możliwe, to najlepiej nie wychodzić z domu. To dotyczy szczególnie osób starszych i dzieci, najbardziej narażonych na wysokie temperatury.
A jeśli już musimy wyjść?
To przede wszystkim należy pamiętać o nakryciu głowy, które osłania przed słońcem. Ważne, by przy takich upałach nie okrywać szczelnie wózków z małymi dziećmi (np. tetrowymi pieluchami). Lepiej, gdy od słońca ochroni je parasolka. Warto pamiętać, aby obowiązkowo zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej.
Ile wody trzeba pić w takie upały?
Co najmniej dwa litry w ciągu dnia, ale w zasadzie im więcej, tym lepiej.
Czym może grozić przebywanie w tak wysokich temperaturach?
Przede wszystkim odwodnieniem, oparzeniami skóry jeśli zbyt długo przebywamy w nieosłoniętym od słońca terenie, a w skrajnych przypadkach udarem cieplnym.
Jakie są objawy odwodnienia?
Pierwszym objawem odwodnienia jest wzmożone pragnienie. Mogą się pojawić również ból i zawroty głowy, osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszone tętno oraz gorączka. W przypadku znacznego odwodnienia może dochodzić do zaburzeń świadomości, w tym do całkowitej utraty przytomności. Niedawno zgłosił się do nas pacjent, który w największych upałach pracował w miejscu o dużym nasłonecznieniu przez trzy dni. Na szczęście po nawodnieniu doszedł do siebie bez poważnych konsekwencji dla zdrowia. Nie zawsze jednak musi się tak skończyć, dlatego, jeszcze raz apeluję, jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu, gdy jest bardzo gorąco.