W dniu 27 maja 1961 roku o 3:00 nad ranem Heinrich J.Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, a tym samym tajemnicę życia na Ziemi. Odkrycie ich dało podwaliny pod wszelkie późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biotechnologii. W 2012 roku Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych obrała tę datę za Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.
Obchody święta Diagnostów Laboratoryjnych są okazją do uhonorowania pracy wyróżniających się diagnostów laboratoryjnych, a także promocji zawodu w społeczeństwie.
Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 14509 diagnostów laboratoryjnych, z czego 12000 jest czynnych zawodowo. Tytuł specjalisty posiada 3423 diagnostów laboratoryjnych, głównie z laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Obecnie 1800 diagnostów laboratoryjnych jest w trakcie realizowania programu specjalizacji.
Diagności laboratoryjni wykonują zawód medyczny, zawód zaufania publicznego i pracują zgadnie z Kodeksem Etyki Diagnosty Laboratoryjnego oraz najnowszą wiedzą. Stąd od diagnosty wymagane jest kształcenie ustawiczne, które jes t rozliczane w 5-letnich okresach edukacyjnych. W każdym okresie diagnosta zobowiązany jest uzyskać minimum 100 punktów edukacyjnych.