Szkoła Rodzenia
Przy Szpitalu Powiatowym w Bochni
„Być Razem”
Zaprasza

Szkoła rodzenia „Być Razem” przy Szpitalu bocheńskim , zaprasza na zajęcia wszystkich zainteresowanych rodziców oczekujących narodzin swojego dziecka od 30 tygodnia ciąży.

Szkoła prowadzona jest przez doświadczone położne i lekarzy. Zajęcia odbywają się na terenie szpitala (pawilon C, IV piętro).

Zajęcia rozpoczynają się w każdą pierwszą środę miesiąca.

Terminy zajęć i ich tematyka opisane są w zakładce „Terminarz zajęć”.

Zapisy telefoniczne prowadzone:

poniedziałek – piątek w godzinach 8 – 14 pod numerem tel 14 61 53 366

 

Udział w zajęciach szkoły rodzenia jest bezpłatny :)

Przy szpitalu działa pogotowie laktacyjne tel. 61 53 291 (oddział noworodków)

Wszelkich sukcesów oraz spędzenia miłych chwil na wykładach w szkole rodzenia życzą położne i lekarze prowadzący zajęcia.

Opis Zwiń

Problemem współczesnej kobiety jest wybór pomiędzy spełnieniem się w roli człowieka twórczego, pragnącego coś w życiu osiągnąć a byciem matką- osobą przekazującą jedyny w swoim rodzaju dar- dar życia. W poukładanym i wygodnym życiu małżeńskiej pary decyzja o byciu rodzicami wprowadza często duży zamęt.

W świadomym przygotowaniu do porodu oraz roli matki i ojca pomaga udział w zajęciach w szkole rodzenia. Biorąc udział w zajęciach przyszła mama i tata uzyskują fachową pomoc w wyjaśnieniu wielu wątpliwości, które dotyczą odmiennego stanu kobiety. Dowiedzą się jak przebiega ciążą, jej etapy i w końcu sam poród oraz jak pielęgnować nowo narodzone dziecko.

Szkolenie przedporodowe przynosi wiele korzyści. Kobiety chcą wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w organizmie w okresie ciąży, co dzieje się w czasie porodu i narodzin oraz w jaki sposób mogą pomóc sobie i zespołowi położniczemu. Edukacja przedporodowa jest ważna dla obojga rodziców. W obecnym czasie można zauważyć niemalże ewolucję bądź też rewolucję w zaangażowaniu mężczyzny w uczestnictwo podczas zajęć w szkole rodzenia jak i uczestnictwo w samym porodzie. Przyszły tatuś biorący czynny udział w zajęciach szkoły rodzenia, jest nie tylko mocniej zaangażowany uczuciowo, ale może być też bardzo pomocny podczas porodu. Od dłuższego czasu obserwujemy duże zainteresowanie przyszłych tatusiów obecnością przy porodzie. Poród rodzinny w naszym szpitalu od kilku lat jest zjawiskiem nie budzącym emocji.

Poród rodzinny to nie tylko ukazanie roli ojca podczas porodu, to także ukazanie postępującej liberalizacji w stosunkach szpital- pacjent. Inaczej mówiąc jest wyrazem dbałości o potrzeby kobiety rodzącej. Oczywiście rodząca kobieta musi wyrazić zgodę na uczestnictwo przy porodzie jej partnera. Równie ważny jest fakt, że poród rodzinny wymaga od mężczyzny biorącego w nim czynny udział odpowiedniej dojrzałości i nie może być absolutnie podyktowany swoistą modą. Porody rodzinne ukazują nam optymistyczne przesłanie, że wciąż najważniejszymi wydarzeniami w naszym życiu pozostają te, które są związane z najbardziej osobistymi emocjami.

Zajęcia w naszej szkole rodzenia dostarczają rodzicom wielu praktycznych danych o porodzie, narodzinach i opiece nad dzieckiem. Informujemy kobiety o różnych formach łagodzenia bólu, metodach rozluźniania mięśni i sposobach oddychania. Umiejętność oddychania podczas porodu jest istotna nawet w przypadku, gdy kobieta decyduje się na przyjęcie środków uśmierzających ból. Ból jest nieodzownym elementem porodu i na sposób w jaki kobiety rodzą i przeżywają ból porodowy wpływa między innymi ukształtowany w bardzo wczesnym wieku obraz porodu. Uważa się że kobiety innych kultur mają większą łatwość rodzenia- nie mają, jedynie ich postawa wobec porodu jest inna, niż postawa współczesnych kobiet.

Tematykę- teorię zajęć w naszej szkole rodzenia staramy się łączyć z praktyką. Część teoretyczna to wiadomości o fizjologii i najczęściej występujących patologiach w przebiegu porodu i połogu, oraz fizjologii rozwoju i karmieniu noworodka.

Na spotkaniach prowadzimy szkolenia z zakresu pielęgnacji noworodka oraz karmienia naturalnego. Podczas zajęć poświęcamy dużo czasu problemom natury psychologicznej: jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Omawiane są najczęstsze sytuacje stresogenne, których przyszli młodzi rodzice mogą doświadczyć.

Gdy rodzi się nowe życie – współczesny, egoistyczny świat odkrywa nagle inny wymiar naszego życia. Uzmysławia nam, że tak naprawdę najważniejsza jest rodzina. To ona nas dopinguje do przezwyciężania trudności, daje nam siłę i ochotę na osiąganie sukcesów.