Strona głównaAktualności„Budka” na wymazy przy bocheńskim szpitalu

„Budka” na wymazy przy bocheńskim szpitalu

Wersja do druku
dav
03 czerwca 2020r.

Od kilku tygodni przy bocheńskim szpitalu działa punkt pobrań wymazów na COVID-19. Mieści się on w specjalnej budce zlokalizowanej obok SOR . Wykonała ją wiśnicka firma Igloo. W jej projektowaniu wziął udział lek med. Jarosław Gucwa, szef SOR w Bochni.

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę, wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny (zostają oni powiadamiani SMS-ami). Dzięki temu, zanim wrócą do swoich codziennych obowiązków, zyskają pewność, że nie są zakażone koronawirusem.

Jeden z punktów w Małopolsce powstał przy bocheńskim szpitalu.

– Dziennie korzysta z niego od kilku do kilkunastu osób. Dzięki „budce” personel szpitala, który pobiera wymazy nie musi się za każdym razem przebierać w ochronne kombinezony, by zachować bezpieczeństwo – mówi Bartłomiej Czyż, oddziałowy SOR w Bochni.

Pobrany materiał zostaje zabezpieczony i przekazany do badania w krakowskich laboratoriach.

– Od samego początku w naszym powiecie kładliśmy nacisk na wykonanie dużej liczby testów. To pozwoliło nam szybko wyłapać osoby zakażone, a tym samym uchronić innych przed zakażeniem – podkreśla Adam Korta  bocheński starosta.