Strona głównaAktualnościSzpital w Bochni. Zoperowano pacjenta z ogromnym guzem nowotworowym

Szpital w Bochni. Zoperowano pacjenta z ogromnym guzem nowotworowym

surgery-1807541_1280
13 marca 2024r.

Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Powiatowym w Bochni stanowi integralną część kompleksowej opieki zdrowotnej, świadczonej dla mieszkańców miasta i okolicznych regionów. Na początku lutego profesor Piotr Skotnicki wraz ze swoim zespołem zoperował tu 37-letniego pacjenta z ogromnym guzem-mięsakiem przestrzeni zaotrzewnowej.

Mięsaki to nowotwory rzadkie – 1% nowotworów złośliwych; mięsaki przestrzeni zaotrzewnowej to ok. 15 % wszystkich mięsaków. Guz miał średnicę ok. 35 cm., został usunięty w całości wraz z dużym fragmentem jelita cienkiego, jelita grubego oraz częścią moczowodu. U chorego odtworzono ciągłość przewodu pokarmowego i zeszyto moczowód po wcześniejszej mobilizacji i relokacji nerki.

zdj4-2-768x1024

Okres pooperacyjny pacjent spędził w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii kierowanym przez lek. Marcina Kaźmierskiego. Dzięki specjalistycznej opiece, dużemu doświadczeniu i zaangażowaniu personelu obecnie mężczyzna przebywa w stanie ogólnym dobrym, w pełni uruchomiony.

Personel odniósł sukces dzięki fachowości zespołu chirurgicznego i anestezjologicznego oraz wzorowej opiece pielęgniarskiej pod kierownictwem mgr Doroty Lech. Ponadto prężne działanie pakietu onkologicznego koordynowane przez panią mgr Katarzynę Szpyrkę pozwala na indywidualne podejście do pacjenta oraz szybkie rozpoczęcie leczenia chirurgicznego i uzupełniającego – chemio- i radioterapię.

Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa pacjentów w Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej uruchomiono, po modernizacji, salę wzmożonego nadzoru wyposażoną w sprzęt wspomagający opiekę nad chorymi w stanie ciężkim oraz pacjentami po dużych operacjach chirurgicznych.