Strona głównaAktualnościSzpital bocheński przyjazny dziecku

Szpital bocheński przyjazny dziecku

25 czerwca 2013r.

W dniu 21.06.2013r. w naszym Szpitalu miała miejsce uroczystość związana z odbiorem Certyfikatu „Szpital Przyjazny Dziecku”, którego idea wywodzi się ze wspólnej inicjatywy WHO i UNICEF-u, ogłoszonej w Genewie w 1989 roku.

Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” to uwieńczenie ciężkiej pracy personelu szpitala, w szczególności Oddziału Noworodkowego, Ginekologiczno-Położniczego oraz Dziecięcego. Ideą „Szpitala Przyjaznego Dziecku” jest aktywne propagowanie karmienia piersią. Za przyczyną WHO oraz UNICEF – u każdy Szpital, który przystąpił do programu spełnia warunki zawarte w dokumencie „Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią”. Warunki te zostały ujęte w „10 Krokach do Udanego Karmienia Piersią”. Wszystko to sprawia, że kobieta decydująca się na poród w naszym szpitalu, może liczyć na pomoc medyczną na najwyższym światowym poziomie. Właściwe techniki porodowe oraz propagowanie karmienia piersią to podstawy współczesnego położnictwa. W naszym szpitalu jako Szpitalu Przyjaznym Dziecku to mama i jej maleństwo stają się najważniejsze.
Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” z rąk Pani Prof. dr hab. n. med. Barbary Kowalewskiej – Kanteckiej – Przewodniczącej Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią odebrali Ordynator Oddziału Noworodków – lek. med. Katarzyna Zych, Ordynator Oddziału Dziecięcego – lek. med. Beata Stopczyńska oraz Ordynator Oddziału Ginekologiczno – Położniczego – lek. med. Jan Klasa. Tytuł przyznany został na okres 4 lat. Po tym czasie szpital będzie się starał o reocenę.

Na zakończenie uroczystości Starosta Jacek Pająk oraz Dyrektor Szpitala Jarosław Kycia wręczyli pracownikom podziękowania za zaangażowanie przy realizacji projektu, dzięki któremu stworzono matkom odpowiednie warunki do karmienia piersią, a tym samym dzieciom szansę na zdrowe i szczęśliwe dzieciństwo.

W 2012 roku w bocheńskim szpitalu na świat przyszło 923 dzieci, natomiast w okresie od stycznia do maja tego roku urodziło się 330 dzieci.