Strona głównaAktualnościRuszyła modernizacja Centralnej Sterylizatorni w Szpitalu Powiatowym w Bochni

Ruszyła modernizacja Centralnej Sterylizatorni w Szpitalu Powiatowym w Bochni

10 sierpnia 2016r.

Szpital Powiatowy w Bochni będzie posiadał jedną z najnowocześniejszych w regionie  centralnych sterylizatorni. W placówce rozpoczęły się prace budowlane przy tej długo oczekiwanej inwestycji.

Centralna sterylizatornia – to kluczowe miejsce w Szpitalu, mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Mycie, dezynfekcja i sterylizacja sprzętu medycznego, w szczególności narzędzi służących do wykonywania zabiegów operacyjnych odgrywają podstawową rolę w procesie zapobiegania zakażeń szpitalnych. Dotychczasowa sterylizatornia w Szpitalu Bochni funkcjonowała jedynie w ograniczonym zakresie, a wiele usług sterylizacyjnych Szpital zlecał także  podmiotom zewnętrznym.

–  Okres dostosowania dotychczasowej sterylizatorni do nowoczesnych rozwiązań był ustalony już od 2006 roku jednak ze względu na brak środków był co roku przesuwany. W ostatnich latach systematycznie gromadziliśmy więc pieniądze na ten cel. Ze względu na wagę tej inwestycji dla jakości udzielanych świadczeń, a tym samym leczonych pacjentów zrealizujemy ją już w tym roku. Po tej inwestycji Szpital w Bochni będzie mógł się pochwalić jedną z najwcześniejszych sterylizatorni w regionie, w której zastosowane zostaną najnowsze technologie sterylizacji sprzętu medycznego  – podkreśla  Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala w Bochni.

Sprawa modernizacji Sterylizatornii była wielokrotnie przedmiotem zainteresowania i troski starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna, rady powiatu, komisji zdrowia oraz rady społecznej Szpitala.

– Cieszę się, że Szpital Powiatowy w Bochni zrealizuje tę długo oczekiwaną inwestycję jeszcze w tym roku. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo leczonych pacjentów i mieszkańców powiatu bocheńskiego – mówi Ludwik Węgrzyn Starosta Bocheński.

W wyniku przeprowadzonego przetarg,  wykonawcą tej inwestycji została firma Getinge Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, z którą w dniu 20 czerwca 2016 roku w siedzibie Szpitala podpisano stosowną umowę. Zakończenie prac planowane jest na 10 grudnia 2016 roku. Koszt całej inwestycji finansowanej z budżetu Szpitala szacowany jest na ponad 2 miliony złotych.