Strona głównaAktualnościNowoczesny aparat do diagnostyki w bocheńskim szpitalu

Nowoczesny aparat do diagnostyki w bocheńskim szpitalu

Wersja do druku
DSC_0151
30 stycznia 2023r.

Wirus czy bakteria? Lekarze z bocheńskiego szpitala nie będą mieli żadnych problemów ze zdiagnozowaniem pacjentów. Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej w szpitalu wzbogaciło się bowiem o nowoczesny aparat, który przy wykorzystaniu  techniki multiplex PCR potrafi oznaczyć wielu patogenów z pojedynczej próbki pobranej od pacjenta.

– Ten aparat to sprzymierzeniec w pracy lekarza – podkreśla Anna Kaniewska-Wąsik, kierownik Diagnostyki w Szpitalu Powiatowym w Bochni.

I tłumaczy: TZW Panel oddechowy może wykryć 22 patogenów (19 wirusów i 4 gatunki bakterii) z jednego wymazu z nosogardzieli. Drugi panel – jelitowy pomoże w określeniu 22 patogenów (13 bakteri,5 wirusów, oraz 4 pasożyty) z pojedynczej próbki kału.

Co warte podkreślenia czas oczekiwania na pojedynczy wynik to zaledwie półtorej godziny.

– Zyskaliśmy narzędzie diagnostyczne , które w szybki sposób pozwala nam zidentyfikować patogeny odpowiedzialne za infekcję górnych dróg oddechowych. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, gdzie szybka diagnostyka pozwala na skrócenie czasu hospitalizacji, jak również pozwala na zastosowanie celowanego leczenia. Niejednokrotnie wpływa też na  zmniejszenie antybiotykoterapii dodaje Anna Kaniewska-Wąsik.

Podobnie sytuacja wygląda z zastosowaniem badania w kierunku patogenów przewodu pokarmowego. W ciągu 1h wskazywany jest wynik, na który niekiedy trzeba  było czekać kilka dni (posiew kału).

Urządzenie daje również możliwość wykonania oznaczenia patogenów w dodatnim posiewie krwi pacjenta – skraca diagnostykę sepsy. Możemy wykonać diagnostykę płynu mózgowo-rdzeniowego, oraz plwociny.

Z najnowszego aparatu można także skorzystać komercyjnie. Wystarczy przyjść do punktu pobrań, gdzie zostanie zabezpieczony wymagany do badania materiał.

Punkt Pobrań Szpitala Powiatowego w Bochni mieści się od południowej strony szpitala, poniżej SOR.