Strona głównaAktualnościJak przetrwać przez upały?

Jak przetrwać przez upały?

Wersja do druku
thermometer-ga834e2064_1280
27 lipca 2023r.

Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe dla osób starszych, ale też tych, którzy zmagają się z chorobami układu krążenia. Tylko od czerwca do połowy lipca tego roku na SOR w Bochni zgłosiło się ponad stu pacjentów z objawami zaburzenia rytmu serca i problemami z ciśnieniem. Co robić, by bezpiecznie przejść przez dni, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni C?
Lekarze nie mają wątpliwości, że w tak gorące dni starsze osoby powinny pozostać w domach. Jeśli już muszą wychodzić np. po zakupy to najlepiej wcześnie rano albo też wieczorem, kiedy jest już chłodniej. Przy każdym wyjściu konieczne jest nakrycie głowy.

Bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Najlepiej, gdy jest to woda mineralizowana, zawierająca elektrolity.
Każdy organizm wystawiony na wysoką temperaturę słabnie. W efekcie jesteśmy zmęczeni, osłabieni i działamy zdecydowanie wolniej. Praca w takich warunkach grozi przegrzaniem organizmu i odwodnieniem. Jeśli już musimy pracować, to zadbajmy, by pomieszczenia, w którym przebywamy, były zacienione.
Przy wysokich temperaturach ważna jest także odpowiednia dieta. Najlepiej, jeśli spożywamy posiłki lekkostrawne. Unikamy alkoholu i kawy.