Strona głównaAktualnościDzień diagnosty laboratoryjnego w bocheńskim szpitalu

Dzień diagnosty laboratoryjnego w bocheńskim szpitalu

IMG-20220527-WA0001
01 czerwca 2022r.

Były kwiaty, życzenia i podziękowania. W Szpitalu Powiatowym w Bochni  w piątek uroczyście obchodzono Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Z diagnostami spotkał się starosta Adam Korta. Gospodarzowi powiatu towarzyszył dyrektor szpitala Jarosław Kycia oraz zastępca ds. medycznych dr Jarosław Gucwa.

W Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej (CDL)  działającym w Szpitalu Powiatowym w Bochni w ciągu roku wykonuje się ponad 500 tys. badań. Wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej, bowiem w planach jest gruntowna przebudowa pomieszczeń laboratorium, a także  zwiększenie dostępności do badań, ich ilości oraz jakości wyników.

Od maja Pracownią Analityczno-Hormonalną kieruje  Anna Kaniewska-Wąsik. Na tym stanowisku  zastąpiła  Małgorzatę Malacę, która kierowała pracownią przez wiele lat systematycznie rozszerzając zakres wykonywanych badań, a także doposażając pracownię w nowoczesny sprzęt. Obie panie odebrały od starosty kwiaty i życzenia. Otrzymała je także Justyna Barańska koordynująca pracą całego Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Powiatowym w Bochni.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego  obchodzony jest  co roku zawsze 27 maja. Ta data nie jest przypadkowa. W tym dniu w 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego.  Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.

-Dzień ten obchodzony jest także,  by podkreślić ważną rolę  diagnostów i diagnostyki w  leczeniu pacjentów. Musimy pamiętać, że diagnostyka, w tym laboratoryjna, jest jednym z pierwszych ogniw w łańcuchu leczenia. Dobra diagnostyka to prawidłowe rozpoznanie  choroby,  a następnie leczenia – podkreśla Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Rolę diagnostów laboratoryjnych szczególnie uwidoczniła pandemia. Bez dostępu do badań laboratoryjnych nie udało by się rozpoznać wirusa, a tym samym skutecznie z nim walczyć. Dlatego w tym dniu chcemy szczególnie podziękować bocheńskich diagnostom za wkład i zaangażowanie w walce z koronwairusem SARS-Cov2 – mówi Adam Korta Starosta Bocheński.