Strona głównaAktualności27 maja Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego – Życzenia od Dyrekcji Szpitala

bukiet roz
27 maja 2023r.

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego . Z tej okazji Dyrekcja  bocheńskiego szpitala składa wszystkim wykonującym zawód diagnosty laboratoryjnego serdeczne życzenia i podziękowania za codzienne zaangażowanie oraz trud wkładane w pracę.

Obecnie, dzięki pandemii koronawirusa, w świadomości społecznej mocno utrwaliła się niezwykle ważna rola diagnostów i analityków laboratoryjnych.

27 maja to nie jest przypadkowa data.  W tym dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód.