Strona głównaAktualności11 lutego – Światowy Dzień Chorego

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Wersja do druku
healing-4054923_1280
11 lutego 2024r.

 „Nie jest dobrze, by człowiek był sam” to hasło tegorocznego, trzydziestego drugiego Światowego Dnia Chorego obchodzonego 11 lutego, czyli w Święto Matki Boskiej z Lourdes . Dzień ten został on ustanowiony 13 maja 1992 roku przez Jana Pawła II w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża.

Z okazji Światowego Dnia Chorego dyrekcja Szpitala Powiatowego w Bochni składa wszystkim chorym przebywającym zarówno w bocheńskiej placówce, jak i w swoich domach serdeczne życzenia szybkiego powrotu do zdrowia oraz cierpliwości podczas procesu leczenia.

 Tradycyjnie też z okazji Światowego Dnia Chorego Ojciec Święty wystosował  papieskie orędzie. Czytamy w nim m. innymi:

„Bracia i siostry, pierwszą formą opieki, jakiej potrzebujemy w chorobie, jest bliskość pełna współczucia i czułości. Dlatego opieka nad chorym oznacza przede wszystkim troskę o jego relacje, wszystkie jego relacje: z Bogiem, z innymi – rodziną, przyjaciółmi, pracownikami służby zdrowia – ze stworzeniem, z samym sobą. Czy jest to możliwe? Tak, jest to możliwe i wszyscy jesteśmy wezwani do zaangażowania się, aby tak się stało. Spójrzmy na obraz Dobrego Samarytanina (por. Łk 10, 25-37), na jego zdolność do zwolnienia kroku i stania się bliźnim, na czułość, z jaką koi rany cierpiącego brata.

Pamiętajmy o tej centralnej prawdzie naszego życia: przyszliśmy na świat, ponieważ ktoś nas przyjął, jesteśmy stworzeni do miłości, jesteśmy powołani do komunii i braterstwa. Ten wymiar naszego jestestwa podtrzymuje nas szczególnie w okresach choroby i słabości, i jest pierwszą terapią, którą musimy wszyscy razem zastosować, aby uleczyć choroby społeczeństwa, w którym żyjemy.