Strona głównaAktualności10. rocznica beatyfikacji bł. Marty Wieckiej

10. rocznica beatyfikacji bł. Marty Wieckiej

Pielgrzymka 4
15 czerwca 2018r.

Pracownicy szpitala wzięli udział w uroczystościach z okazji 10. rocznicy beatyfikacji bł. Marty Wieckiej

Delegacja pracowników bocheńskiego szpitala wzięła udział w uroczystościach z okazji 10. rocznicy beatyfikacji błogosławionej siostry Marty Wieckiej zorganizowanych na Pomorzu, w jej rodzinnych stronach. – Nie mogło nas tam zabraknąć, to przecież patronka naszego szpitala – mówi Jarosław Kycia, dyrektor SP ZOZ w Bochni.

Kilkudniowe uroczystości, w których wziął udział także kapelan bocheńskiego szpitala ks. Dariusz Bugajski, zainaugurowała konferencja zorganizowana w parafii pw. św. Marcina w Sierakowicach. W ramach spotkania odbyło się kilka nabożeństw, podczas których modlono się między innymi w intencji rodzin i małżeństw. Bocheńska delegacja pokonała także 25-kilometrowy odcinek wędrując w pieszej pielgrzymce do Nowego Wieca, rodzinnej miejscowości bł. Marty Wieckiej. Uroczystości zakończyła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem wikariusza biskupiego ks. Prałata Mariana Szczepińskiego. Uzupełnieniem obchodów był koncert zespołu „Na Cały Głos”, który wystąpił z repertuarem religijno-patriotycznym.

Bł. Marta Wiecka (1874-1904) zakonnica Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo pracowała z chorymi w bocheńskim szpitalu.  Niezwykle oddana posłudze chorym, całe dnie spędzała przy łóżkach szpitalnych. Pracowała bezinteresownie w duchu pokory, prostoty i miłości. W codziennej służbie uwidoczniły się jej szczególne dary: przepowiadanie przyszłości, przenikanie i czytanie w duszach ludzkich. Miała wyjątkowy dar nawracania grzeszników, przekonując ich do wyboru dróg wiary. W Bochni spotkało ją jednak wiele przykrości. Niesłusznie oskarżono ją o niemoralne prowadzenie. Z zarzutów została całkowicie oczyszczona. Zanim jednak do tego doszło, przeżyła wiele krzywd i upokorzeń. Zmarła 30 maja 1904 roku, po tym, jak zaraziła się tyfusem plamistym podczas pracy nad dezynfekcją izolatki szpitalnej.

24 maja 2008 we Lwowie w Parku Kultury im. Bohdana Chmielnickiego  siostra Marta Wiecka  została beatyfikowana.

Patronką bocheńskiego szpitala została wybrana przez pracowników tej placówki.