Strona głównaSzpitalHistoria placówki

Historia placówki

Szpital Powiatowy w Bochni:

• Zabezpiecza opiekę medyczną dla około stutysięcznej populacji mieszkańców powiatu bocheńskiego
  • Należy on do najstarszych szpitali w Polsce.
  • Dzieje szpitalnictwa bocheńskiego sięgają, bowiem roku 1357

W przeciągu wieków Szpital w Bochni przechodził różne koleje losu i zmiany lokalizacji. Leczyli się tu głównie górnicy z Kopalni Soli czynnej nieustannie od siedmiu i pół wieku, ale również pozostali mieszkańcy miasta Bochni i okolicznych wsi.

Bocheński szpital uczestniczył w najbardziej dramatycznych i tragicznych wydarzeniach historycznych miasta i narodu. Znalazły tu schronienie i opiekę m. in. ofiary rzezi w tzw. rabacji chłopskiej w 1846 roku, kiedy to pospiesznie zwiększono liczbę łóżek do 120. Tu również leczyli się, przewożeni przez granicę zaborów, ranni w czasie ciężkich walk powstańcy z Powstania Styczniowego, poszkodowani w ciężkich walkach, jakie toczyły się na tych terenach podczas I i II wojny światowej. Od połowy XIX wieku szpital zlokalizowany był przy ul. Konstytucji 3 maja. W roku 1946 podjęto decyzje o wykupieniu przez miasto koszar wojskowych przy ul Krakowskiej wybudowanych jeszcze przez armię austriacką w XIX w., w okresie kiedy państwo polskie nie istniało na mapach świata. Po zakończeniu prac budowlano – modernizacyjnych w lipcu 1951 roku szpital został przeniesiony do nowego obiektu, w którym mieściło się 150 łóżek szpitalnych.

Od tego momentu należy datować powstanie w miarę nowoczesnej placówki lecznictwa zamkniętego. Obiekt był wielokrotnie modernizowany i dostosowywany do potrzeb nowoczesnego lecznictwa.

W latach 80 dobudowano nowy pawilon szpitalny z Oddziałem Internistycznym i Pediatrycznym, a także szereg budynków zaplecza gospodarczego jak: kuchnia, pralnia, kotłownia, tlenownia, stacja zasilania energetycznego i zbiorników na wodę.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym w roku 2002

1. Uruchomiono Szpitalny Oddział Ratunkowy, wyposażony w nowoczesny,
  2. Specjalistyczny sprzęt medyczny, umożliwiający szybką i profesjonalną pomoc medyczną
  3. Szpital dysponuje 199 łóżkami oraz 25 łóżeczkami noworodkowymi.