Strona głównaAktualnościLądowisko dla helikopterów LPR przy bocheńskim szpitalu już działa

Lądowisko dla helikopterów LPR przy bocheńskim szpitalu już działa

slide1
27 maja 2013r.

24 maja br. na terenie Szpitala Powiatowego w Bochni odbyła się uroczystość związana z realizacją i oddaniem do użytkowania projektu inwestycyjnego pn „Budowa lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego usytuowanego na dachu budynku „A” Szpitala Powiatowego w Bochni przy ul. Krakowskiej 31″

Obrazek nie został wyświetlonyNa uroczystość przybyli m.in. Jacek Pająk – Starosta Bocheński, przedstawiciel Wojewody Małopolskiego Małgorzata Lechowicz – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, dr Michał Seweryn – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, dr Zbigniew Żyła z-ca Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele samorządowców powiatu bocheńskiego, a także duchowieństwo m.in. ksiądz infułat Zdzisław Sadko – Proboszcza Parafii św. Mikołaja w Bochni, ksiądz Dziekan Jan Nowakowski – Proboszcza Parafii św. Pawła Apostoła w Bochni, ksiądz Kazimierz Kapcia – Proboszcz Parafii św. Jana Nepomucena w Bochni.

Po oficjalnym otwarciu lądowiska i przecięciu wstęgi przez starostę bocheńskiego Jacka Pająka oraz dyrektora Szpitala Jarosława Kycię, uroczystego poświęcenia lądowiska dokonał ksiądz infułat Zdzisław Sadko.

Następnie dla wszystkich uczestników uroczystości odbył się pokaz zintegrowanego ratownictwa medycznego przy udziale KP Państwowej Straży Pożarnej w Bochni oraz szpitalnego Zespołu Ratownictwa Medycznego, w ramach którego zaprezentowano przebieg akcji ratowniczej związanej z wypadkiem samochodowym. Przez cały czas uroczystości na płycie lądowiska znajdował się helikopter, który wylądował specjalnie na tą uroczystość.

Wyniesione nad budynkiem szpitala lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest nie tylko istotne dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu bocheńskiego ale również całego Województwa Małopolskiego. Lądowisko istotnie zwiększy bowiem dostępność do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co pozwoli na szybsze uzyskanie profesjonalnej – szpitalnej opieki medycznej przez uczestników wypadków lub innych nagłych zdarzeń medycznych zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców powiatu bocheńskiego i Województwa Małopolskiego.

Lądowisko skomunikowane jest ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym poprzez obudowany korytarz (kładka z doświetleniem naturalnym, wentylacją, oświetleniem) zaprojektowany pomiędzy dźwigiem płyty lądowiska a budynkiem Szpitala. Lądowisko stanowi żelbetowa płyta w kształcie dwunastokąta o przekątnej 21,07m, wyniesiona na wysokość około 15m ponad powierzchnią terenu. Jest to tym samym jedno z nielicznych wyniesionych lądowisk na terenie Polski. Płyta lądowiska wyposażona jest w system podgrzewania oparty o pompę ciepła, umożliwiający utrzymanie optymalnych warunków lądowania w okresie zimowym oraz instalację oświetlenia do lotów nocnych.

W wyniku realizacji projektu dostosowano infrastrukturę szpitala do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 03 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (DZ. U. Nr .237, poz. 1420)

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Wartość projektu: 2 823 977,95 PLN
Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej: 2 356 470,25 PLN

Beneficjent:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej, ul. Krakowska 31, 32-700 Bochnia; www.szpital-bochnia.pl

Projekt powstał przy zaangażowaniu finansowym Szpitala oraz udziale dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Instytucja Zarzadzajaca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Instytucja Posredniczaca : Ministerstwo Zdrowia