Strona głównaAktualnościSzpital w Bochni z nowoczesną Sterylizatornią

Szpital w Bochni z nowoczesną Sterylizatornią

30 grudnia 2016r.

Z udziałem wicewojewody Małopolskiego, Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz władz powiatu bocheńskiego odbyła się uroczystość oddania do użytku nowej Centralnej Sterylizatorni w Szpitalu Powiatowym w Bochni.

– To krok milowy w poprawie bezpieczeństwa pacjentów i pracy personelu medycznego w Szpitalu Powiatowym w Bochni – tak uruchomienie w  Bochni jednej z najnowocześniejszych w regionie  Centralnej Sterylizatorni ocenił dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni Jarosław Kycia. Podobnego zdania byli obecni na uroczystości wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, Jarosław Foremny Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny oraz Ludwik Węgrzyn – starosta bocheński.

Modernizacja dotychczasowej centralnej sterylizatorni w bocheńskim Szpitalu było jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji. Jednak z uwagi na brak środków finansowych przez ostatnie 10  lat nie udawało się jej rozpocząć. Dzięki systematycznie odkładanym przez Szpital oszczędnościom, w tym dzięki umorzeniom podatku od nieruchomości przez burmistrza Miasta Bochnia, udało się zgromadzić ponad 2 miliony złotych, koniecznych na realizacje tej inwestycji.  Teraz Szpital Powiatowy w Bochni może poszczyć się jedną z najnowocześniejszych centralnych sterylizatorni w regionie. Obiekt posiadający własną stację uzdatniania wody wyposażony jest w najnowszej generacji urządzenia do mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi chirurgicznych  i sprzętu medycznego w temperaturze do 134 stopni C z wykorzystaniem ultradźwięków i pary. Urządzenia zakupione do Szpitala w Bochni spełniają nawet najbardziej rygorystyczne światowe normy, jeśli chodzi o niszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów i zapobieganie występowaniu zakażeń szpitalnych. Myjki, dezynfektory i sterylizatory  są przyjazne środowisku naturalnemu, proste w obsłudze i ekonomiczne w utrzymaniu.

Jak podkreśla dyrektor Jarosław Kycia, choć centralna sterylizatornia pozostaje niejako na zapleczu szpitala i jest mało znana  pacjentom,  to jednak jest to  kluczowe miejsce w Szpitalu, mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Skuteczne mycie, dezynfekcja i sterylizacja sprzętu medycznego, w szczególności narzędzi służących do wykonywania zabiegów operacyjnych odgrywają podstawową rolę w procesie zapobiegania zakażeniom szpitalnym chorych oraz pracowników medycznych.

Dotychczasowa sterylizatornia w Szpitalu Bochni funkcjonowała w ograniczonym zakresie, a część usług sterylizacyjnych Szpital zlecał także  podmiotom zewnętrznym. Dzięki realizacji tego zadania Szpital nie tylko poprawi bezpieczeństwo pacjentów, ale także zaoszczędzi środki finansowe. Profesjonalizacja sterylizacji narzędzi szpitalnych pozwoli także na wprowadzenie do katalogu świadczeń wykonywanych w Szpitalu nowych zabiegów i technik operacyjnych w chirurgii ogólnej, onkologicznej, ortopedii oraz ginekologii.

Obecny na uroczystości wicewojewoda Małopolski Józef Gawron podkreślił osiągnięcia bocheńskiego szpitala w ostatnich latach i podkreślił, iż dzięki tej inwestycji szpital będzie z pewnością jeszcze intensywniej się rozwijał.

Z nowej inwestycji cieszy się starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, tym bardziej iż temat ten był na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie przedmiotem zainteresowania i troski ze strony  rady powiatu, komisji zdrowia oraz rady społecznej Szpitala.

– Cieszę się, że Szpital Powiatowy w Bochni zrealizował tę długo oczekiwaną inwestycję jeszcze w tym roku. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo leczonych pacjentów i mieszkańców powiatu bocheńskiego – mówi Ludwik Węgrzyn Starosta Bocheński.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wicewojewoda Małopolski Józef Gawron, starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, dyrektor Szpitala Jarosław Kycia oraz przewodnicząca rady powiatu Bernadetta Gąsiorek. Obiekt poświecił ks. Proboszcz Wojciech Gałda.

W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie władz powiatu, komisji zdrowia, rady społecznej Szpitala, zaproszeni goście oraz pracownicy.

Pismo od Marszałka Województwa Małopolskiego