Strona głównaAktualnościRobot na SOR w Bochni

Robot na SOR w Bochni

robot
07 września 2020r.

Przez miesiąc pracę zespołu SOR w Bochni wspierał robot. Został on zaprojektowany i wykonany przez krakowską firmę InMotion.  Co ciekawe jednym z jej założycieli jest pochodzący z Bochni Sławomir Potasz. W firmie pracują także inni bochnianie.

Prototyp robota, testowanego na oddziale ratunkowym był wyposażony w stetoskop, pulsoksymetr, ciśnieniomierz oraz kamerę termowizyjną, która pozwalała na zmierzenie temperatury ciała pacjenta.

Urządzenie było sterowane przez lekarza. Komunikacja odbywała się za pomocą mikrofonu i głośnika.

– To urządzenie, ma na pewno duży potencjał – chwali go  lek. med. Jarosław Gucwa, szef SOR w Bochni.

Nie wykluczone, że robot wróci jeszcze do Bochni na kolejny etap testowania.

– Chcemy go udoskonalić  go, wykorzystując informacje pozyskane od lekarzy – podkreśla Hubert Mroczek z firmy InMotion.

W bocheńskim SOR robot był testowany przede wszystkim przy hospitalizacji osób zagrożonych koronawirusem. Jego praca ograniczała bezpośredni kontakt lekarza i pacjenta.